środa, 19 września 2012

Czekając
Czekanie. Oczekiwanie. Tęsknota. Stany, które są wszystkim doskonale znane. Kiedy je przeżywamy? Co jest najczęstszym obiektem tych odczuć? Skąd się biorą i czy w ogóle mają jakiś sens?


„Większość widzi to co chce widzieć zza swojej kraty.
Inni wstydzą się, chcą żyć we mgle i nic poza tym.
RY23


Odpowiedzi na zadane wcześniej pytania zależą od punktu widzenia. Jedna osoba powie, że stan czekania i tęsknoty to coś wspaniałego, to nadzieja, że w końcu będziemy szczęśliwi, że spotkamy osobę za którą tęsknimy i wszystko będzie już cacy. Gdyby jednak głębiej się nad tym zastanowić, łatwo dojść do wniosku, że z czekania nie ma nic, gdyż jest tylko marnowaniem czasu… Skąd u mnie ten wniosek? A czy kiedy CZEKAMY, TĘSKNIMY wykorzystujemy w pełni Nasz potencjał? Czerpiemy garściami z bieżącej chwili?
N I E

Czekanie to stan, który przenosi Nasze myśli w kierunku przyszłości, a czy jest ona oddalona  o godzinę czy rok, nie ma znaczenia bo nie mamy na nią wpływu, zmieniać możemy tylko to co jest TU i TERAZ.
Kiedy czekamy- wyobrażamy sobie jak to będzie, kiedy już nadejdzie to oczekiwane, co więcej patrzymy na to z perspektywy: wtedy dopiero będę szczęśliwym, spełnionym człowiekiem, np. kiedy skończę szkołę, na urlopie, jak wybuduję dom, spotkam swoją miłość, będę mieć dużo pieniędzy.  Uzależnianie swojego szczęścia od zdarzeń, mogących wydarzyć się w przyszłości to stąpanie po cienkim lodzie, dlaczego?

 Po pierwsze:

- kiedy mamy nawyki takiego myślenia, z góry stwierdzamy, że teraz nie możemy być szczęśliwi bo nie mamy tego czy tamtego. Oznajmiamy, że czegoś brakuje w Naszym życiu(co już samo przez się powoduje smutek, złość i żal) i mało tego, uzależniamy własne poczucie szczęścia od posiadania, kogoś lub czegoś.

Po drugie:

-Mamy tylko tą chwilę, przeszłość minęła, przyszłość jest znakiem zapytania, zagadką. Dlatego całą swoją energię warto poświęcać na wykorzystanie w pełni swego potencjału w TERAŹNIEJSZOŚCI. Co to oznacza? Mianowicie: kiedy zdamy sobie sprawę, że mamy tylko tą-dokładnie tą chwilę, zamiast marnować czas na bezsensowne myślenie o tym co będzie, weźmiemy się do działania. Najważniejsze w tym wszystkim jest,  aby sobie uświadomić , że sensem Naszego życia nie powinny być odległe cele i marzenia. Sensem powinien być każdy stawiany w tej chwili krok ,bo to właśnie on zbliża Nas do celu. Z tych właśnie małych kroków zbudowana jest Nasza codzienność  a więc i całe życie. Kiedy zapominamy o tych prawdach-ograniczamy swoje możliwości, gdyż skupiamy się na rzeczach na które nie mamy tak naprawdę wpływu. Myśli tkwią w czymś, czego nie da się ogarnąć, w stanie, który jest iluzją.


„Czekając na cud każdy błądzi,


dochodząc do dnia, w którym Bóg nas osądzi.

Dziś nadszedł ten dzień, w którym znajdę cel”

                                                                                                                                RY23

Kiedy czekamy, marnujemy energie lokując ją w czymś co dopiero ma się wydarzyć. Nieświadomie powoduje to lęk, gdyż jak możemy mieć wpływ na przyszłość, skoro nie jest ona namacalna? Marnujemy czas, który mamy w tej chwili, bo czy cokolwiek pożytecznego przyjdzie Nam z rozmyśleń jak to będzie KIEDYŚ wspaniale?
Narzekamy ciągle, że jest brzydka pogoda, a kiedy już jest gorąco, też Nam się to nie podoba. Narzekamy na brak czasu, a kiedy go mamy narzekamy, że się nudzimy. Narzekamy na brak kasy ale nie robimy nic w kierunku tego aby go zdobyć. Narzekamy na wady innych a nie dostrzegamy własnego braku doskonałości. Ciągle czekamy na lepsze czasy, mówimy, może Nasze dzieci, wnuki będą miały lepiej w życiu, ale sami stoimy bezczynnie. Obarczamy odpowiedzialnością za Nasze nieudane życie wszystko wokół: sytuacje na rynku, rodziców, niedobranych partnerów a sami umywamy ręce z lenistwa lub z braku świadomości. A przecież Nasze życie zależy tylko i wyłącznie od Nas samych, to My decydujemy, to My mamy MOC by zmienić swoje myślenie, porzucić stare nawyki, dostrzec, że tylko TERAZ mamy możliwość być szczęśliwi!


Tęsknota, oczekiwanie są nieodłączną częścią życia każdego człowieka, który głęboko śpi. Człowiek przebudzony nie czeka, On działa i wie, że szczęście to ta chwila a wszystkie jej aspekty i możliwości może wykorzystać tylko TERAZ.


Dziękuję i pozdrawiam

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz