sobota, 2 czerwca 2012

Odpocznij


Tempo życia, które Nas napędza jest dziś komercyjnie zachwalane, ale nie koniecznie zdrowe. Prawie każdy człowiek najwięcej czasu spędza podczas obowiązkowych zajęć, pracy, sprzątania domu czy załatwiania spraw na mieście. Natomiast słowo odpoczynek jest dla Nas tak samo obce jak jeszcze do niedawna uginające się pod ilością produktów półki w sklepach.
Paradoksy, coraz częściej są nieodłącznym elementem Naszego życia. Niedawno odbyłam rozmowę ze znajomą właśnie na podobny temat. Pamiętam jej słowa, bardzo prawdziwe :

”lepiej mieszkać w małym mieszkaniu, skromnie, ale zdrowo i szczęśliwie z rodziną niż w wielkiej willi, spać na pieniądzach a mijać się z członkami rodziny jak z obcymi ludźmi i borykać się z coraz to nowymi choróbskami…”

Media  wmawiają Nam, że musimy koniecznie robić milion rzeczy na raz, aby nadążyć za trendami. Wmawiają, że nie tylko wykształcenie wyższe  i znajomość kilku języków ale też wybitnie prestiżową pracę i wychowanie dzieci da się pogodzić bez szwanku na zdrowiu. Mało tego, reklamy w Tv ciągle uczą Nas- co powinniśmy jeść aby być zdrowym i szczupłym: czytaj jogurty, musli, mleko. Nikt jednak nie zastanawia się tak naprawdę nad tym, co mu służy -tylko na oślep wybiera  się to co jest wszędzie pod nos podtykane. Odnośnie odżywiania polecam obserwację swojego ciała i jego reakcje  szczególnie  na wyżej wymienione produkty.
Wiele osób(w tym np. ja )aby w jakiś sposób sprostać zadaniom, które są do wykonania -pochłania masę batonów, czekolad, ciastek i innych czekoladowych przyjemności . Energia jest, ale na chwilę, a rozpoczęcie pudełka ciastek czy tabliczki czekolady nie kończy się niestety na jednym kawałku tylko od razu na całym opakowaniu:) Nie będę może komentować na ile jest to rozsądne, bo to oczywiste, ale cóż nałóg czekoladowy ciężko pokonać:)
Warto jednak urozmaicić dietę w inne składniki haha :P oprócz czekoladowych cudów. Dlatego wszystkie osoby,  które same nie wiedzą- co mają jeść, zachęcam do prześledzenia Diety zgodnej z grupą krwi:

Dlaczego pisze o jedzeniu w temacie mówiącym o odpoczynku? Jedzenie jak każdy wie jest kluczową kwestią- daje Nam energię, która pozwala w jakiś sposób sprostać narzuconemu tempu.  Warto myślę również poczytać na temat odżywiania w medycynie chińskiej oraz o prawie pięciu elementów:

Weszliśmy w nawyk, eksploatacji Naszej energii ponad możliwości i bardzo ciężko Nam się zatrzymać. Podkrążone oczy, osłabienie, brak radości życia- wszystko to objawy zbyt wielkiego tempa, a  to tylko początek skutków przemęczenia. Później zaczynają się choroby psychosomatyczne.  Jako, że nie jestem lekarzem a tylko pośrednim odbiorcą zainteresowanym tą tematyką i ktoś mógłby się przyczepić, że pisze o tym, również  podaję linka, gdzie dość szczegółowo jest opisane co to są choroby psychosomatyczne:

Wiem jednak jedno, każdemu człowiekowi należy się odpoczynek, KAŻDEMU. Niektórzy popadają już w takie skrajności, że w reakcji na tempo ponad swoje możliwości- w wolny dzień nie są w stanie usiedzieć na miejscu i delektować się wolnym czasem w przyjemny sposób, tylko chwytają się remontów, sprzątania, czy dodatkowej pracy. Znajome, prawda?:)
 Czasem zdarza mi się spotykać takich ludzi w mojej pracy, gdzie klientk/a, który/a naprawdę ciężko i intensywnie pracuje, mieszka w dużym mieście, ma problem wyleżeć ok. 30 min podczas masażu, wierci się niemiłosiernie i gada jak najęty/a. Muzyka relaksująca, świeczki i sam masaż siłą rzeczy wywołują taki nastrój, że odprężenie samo przychodzi- jednak osoba, która nie daje sobie wewnętrznej zgody na odpoczynek nie jest w stanie się wyluzować i czas spędzony w SPA czy w gabinecie kosmetycznym nie jest nagrodą tylko karą.


Wyścig, w którym uczestniczymy każdego dnia- nie jest wyścigiem po zdrowie, nie jest wyścigiem po prawdziwe szczęście- najczęściej to gonitwa po pieniądze, po rzeczy materialne, po prestiż. Najsmutniejsze jest to ,że żyjąc tak, aby sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed Nami ten świat- zapominamy o sobie o własnym zdrowiu o ODPOCZYNKU!  Warto zastanowić się czy cena nie jest za wysoka, czy nie lepiej zmienić trochę priorytety i żyć może skromniej ale jak powiedziała moja znajoma: ZDROWO i SZCZĘŚLIWIE Z RODZINĄ.

Dlatego teraz, być może zainspirujecie się tymi kilkoma zdaniami, które dla Was napisałam i przerwiecie sprzątanie, które rozpoczęliście w to sobotnie popołudnie, weźmiecie psa na spacer, lub książkę do ręki, a może wyłączycie telefon i po prostu poświęcicie swoje  sobotnie popołudnie na nicnierobieniu :) Czasem warto oderwać się i porozmyślać Nad życiem, pomarzyć, czy zaplanować już swój nadchodzący URLOP:DDziękuję i pozdrawiam:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz